*

Avengers; İnfinity War Film Eleştirisi

Bu konu; 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : berkanaslan
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1
[Resim: Action_Avengers_Assemble_7-664x277.png]

Beklendiği gibi daha önceki filmlerin neredeyse hepsini bağlayan Marvel evrenine ait son film Yenilmezler; Sonsuzluk Savaşı’nın ilk bölümü vizyona girer girmez ortalığı birbirine kattı. İlk gün itibarıyla neredeyse kapalı gişe oynayan film hem eleştirmenler, hem çizgi romanların hayranları hem de genel izleyici tarafından çok beğenildi. Zaten Marvel bu noktaya gelene kadar sunduğu hemen her filmde kendisini çok ciddiye almadan dramatik yapısını kahramanının özellikleriyle doğru orantılı olarak sağlamlaştırıp yarattığı evreni genişleterek bizi bu filme hazırlamıştı. Son filmde de kurduğu evrenden fazlaca ödün vermeden seriyi tutarlı ama alışık olduğumuzdan daha karanlık bir noktaya taşıyarak etkileyici olmayı başardığını söylemek yanlış olmaz.

[Resim: 5464983.jpg-r_1280_720-f_jpg-q_x-xxyxx-1024x682.jpg]

Yönetmenliğini Kaptan Amerika filmleri Winter Soldier ve Civil War’u da yöneten Russo kardeşlerin yaptığı Sonsuzluk Savaşı’ında yer alan, hepsi kendi serilerini belli noktaya taşımış ünlü, A sınıfı oyuncuları alt alta yazmaya kalksak epey uzun bir liste oluşturur. Filmin en büyük kozlarından biri de zaten bu oyuncular ve büyük ölçüde onların inandırıcı kıldığı karakterler. Daha önceki filmlerden hepsini tanıyor ve üstelik hikayelerini de en ince ayrıntısına kadar biliyoruz. Hatta Marvel stüdyoları filmlerin sırasını bile kötü adam Thanos’un(Josh Brolin)yaptığı planların sinyallerini verecek bir bulmacanın parçaları şeklinde tasarlıyor.

[Resim: peter1-1024x540.jpg]

Sonsuzluk Savaşı Thor Ragnarok’un bıraktığı yerden başlıyor ve evreni yok etmeyi mümkün kılacak altı adet (uzay, güç, zihin, ruh, zaman, gerçeklik) sonsuzluk taşını toplamaya çalışan Thanos ilk olarak Thor ve Loki’nin yoluna çıkıyor. Amacı taşları ele geçirerek tüm evrendeki insanların yarısını öldürmek. Böylelikle Ölüm’e aşık Thanos adaleti sağlayacağını ve kaynakların tükenmesini önleyerek evreni diğer yüzde elli için yaşanılabilir kılacağını düşünüyor. Aslında klasik kötü adamlarla karşılaştırıldığında seçkinci, ırkçı ya da menfaatçi olmayan bir amaç Thanos’unki. Fikir olarak ne kadar idealist olursa olsun, Thanos’un evrende yaşayan canlıların yarısının ölüm emrinin imzalamasına engel olmak için Avengers yeniden bir araya geliyor ama gruplar halinde çalışıyorlar.

[Resim: Steve-Rogers-Natasha-Romanoff-Infinity-W...24x447.png]

Thor, Groot ve Roket Rakun’la beraber Thanos’u durdurabilmek için en gerekli nesne olan çekicinin peşine düşerken,Ironman ve Spiderman Dr.Strange’de bulunan zaman taşını kaptırmamak için uğraşıyor. Onlara daha sonra Galaksinin Koruyucuları ekibi de katılıyor. Vision’daki zihin taşını ise Kaptan Amerika, Ajan Romanov, Wanda, Black Panther, Bucky, Hulk ve Wakanda halkı koruyor.

[Resim: vengadores-inifnity-war.jpg]

Bu hikayelerin arası bazen biraz fazla açılsa da film akışta kopukluk yaşamadan heyecanı canlı tutmayı, uzun süresine rağmen temposunu düşürmemeyi başarıyor. Yakın dövüş sahneleri hem oldukça fazla hem de son derece başarılı. Örümcek adamın metal bacakları, Groot’un çekiç konusunda Thor’u tamamlaması, Tony Stark’ın gözlüğünü çıkarışı, Kaptan Amerika’nın savaş alanındaki koşusu gayet iyi düşünülmüş ve filmi çok güzel süsleyen ayrıntılardan ilk akla gelenler. Filmin sonundaki savaş sahnesine gelince pek çok açıdan tatminkar olduğunu söyleyebiliriz ama doğrusu fragman beklentiyi o kadar arttırmıştı ki bir miktar hayal kırıklığı yaşayan, çok daha epik bir kapışma beklemiş olanlar da çıkacaktır sanırım.

[Resim: landscape-1522945902-mlu-17652-r.jpg]

Sonsuzluk Savaşı’nın senaryosunun çok karakterli üç koldan ilerleyen maceranın akışını gayet iyi sağlasa da dramatik anlamda elindeki malzemeyi çok iyi kullandığını söylemek zor. Film tüm yan hikayelerini feda etme etiği üzerine kuruyor ancak bu üç fedakarlık öyküsü ne yazık ki bir araya gelip veya birbirlerinin antitezi olup dişe dokunur bir söylem oluşturamıyor ve filmin duygusal tonunu tamamlamaya yönelik işlevsiz hamleler olarak kalıyor.

[Resim: Avengers-Infinity-War-trailer-Vision-and...145447.jpg]

Thanos ve kızı Gamora’nın öyküsü daha önceki filmlerde temeli atılmadığından ve süre kısıtlılığı nedeniyle çok derine gidemese de bunlar içinde en çok altı çizileni ve en etkileyici olanı diyebiliriz. Filmin çok konuşulan sonuna gelince sadece bu  film için tutarlı gibi görünse de  serinin tamamı ve bundan sonra bizi bekleyen yeni filmler göz önüne alındığında doğrusu biraz hesapçı ve inandırıcılıktan uzak  olduğunu düşünmemek imkansız.

[Resim: 8271f1895aacae511d327f1e645ad1e1.png]

Sonsuzluk Savaşı’nın artı hanesine yazılanlardan biri de aslında diğer filmlerden çok daha karanlık bir film olmasına rağmen espri anlayışını kaybetmiyor oluşu. Bu anlamda bazı espriler filmin tonu göz önüne alındığında biraz abartılı ama çoğu hedefi buluyor ve filmi DC’nin yaptığı gibi kendisini fazla ciddiye alma hatasından kurtarıyor.
Örneğine pek fazla rastlayamayacağımız şekilde bir araya gelen ünlü aktörlerden oluşan kadronun hemen hepsi bir kez daha kısa da olsa rollerinin hakkını veriyor. Sadece Mark Ruffalo’nun nedense aksadığı, daha önce başarı ile hayat verdiği Bruce Benner’ı bu filmde neredeyse karikatürize ettiği söylenebilir. Daha önce tek filmde izlediğimiz Benedict Cumberbatch’in ise Dr. Strange’e iyice ısındığı ve çok yakıştığı gözden kaçmıyor. Marvel evreninin oyunculuk anlamında bu filmdeki en önemli kazanımı ise şüphesiz Thanos. Apocalipse’den ders alınmış olacak ki Thanos’un ağır makyajı yüz hatlarını görmemizi engellemiyor ve serinin en önemli kötüsüne hayat veren Josh Brolin’in performansı filme çok şey katıyor.

[Resim: marvel-avengers-infinity-war-thanos-sixt...3429-1.jpg]

Sonuç olarak, uzun süresine rağmen temposunu hiç yitirmeyen müthiş bir aksiyonun yanında tüm karakterlerini önceki referanslarından yola çıkarak ta olsa ete kemiğe büründürmeyi başaran, Marvel  Evrenin en muhteşem kötüsünü hem motivasyon hem oyunculuk anlamında çok iyi yansıtarak tüm filmleri tutarlılığını yitirmeden ortak bir hikayede  toplayabilmek gibi zor bir işin altından başarıyla kalkan bir film Sonsuzluk Savaşı.  21. yüzyılın seyircisini çok iyi anlayan  Marvel Studios on sekiz film boyunca Marvel Evrenini oluştururken yaptığı tüm akılcı hamlelerinin, masraftan kaçınmamasının, doğru oyuncu seçimlerinin ve neredeyse her film için ayrı ayrı doğru tonu tutturabilmesinin karşılığını da fazlasıyla aldı ve almaya da devam edecek gibi görünüyor. İyi seyirler…
Yukarı Çık Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
The Greatest Showman Film Eleştirisi dilaradaglı 0 675 13-04-2020, Saat: 04:59
Son Yorum: dilaradaglı
El Royale'de Zor Zamanlar Fİlm Eleştirisi mertorhan 0 612 13-04-2020, Saat: 04:54
Son Yorum: mertorhan
First Man Film Eleştirisi dilarakarlı 0 450 13-04-2020, Saat: 04:39
Son Yorum: dilarakarlı
High Life (2019) Film Eleştirisi dilaradaglı 0 315 13-04-2020, Saat: 04:31
Son Yorum: dilaradaglı
Maymunlar Cehennemi; Savaş Filminin Eleştirisi dilarakarlı 0 229 12-04-2020, Saat: 08:48
Son Yorum: dilarakarlı

Yönetim Ayarları
Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

İletişim Kanalları

Bilgi Hattı : info@fragpan.con

Şikayet Hattı : sikayet@fragpan.com

Reklam Hattı : reklam@fragpan.com

WhatsApp : 0541 950 5224